Чимало природних кам’яних утворень є в пустелі Арізона (США), у так званій Долині монументів.
Долина монументів
На північному сході штату Вайомінґ (США) є одна з найвиразніших природних скульптур — «Башта диявола». Її навіть зображено на поштовій марці. Існує думка, що «Башта диявола» є залишком давнього геологічного утворення або вулкана.
Башта диявола- стовпчикова скеля (так звана геологічна окремість), що нагадує вежу, що складається з складених пучком окремих кам'яних стовпів. Ця гора незвичайно правильної
форми, виникла 200 млн. років назад, довгий час справляла враження штучної споруди. Гора довгий час служила предметом побожного поклоніння і джерелом страхів у місцевого населення, при цьому стверджувалося, що на самій вершині неодноразово спостерігалися дивні світлові явища.
Унікальний заповідник «Балансуюче каміння» розташований поблизу Хараре — столиці африканської країни Зімбабве. Великі зодчі — вітер, волога та різкі перепади температур так дивовижно обробили місцеві скелі, що кожна з них, будучи монолітом, виглядає так, ніби складається з окремих брил. Ці багатотонні брили утворюють неповторні форми — гриби, піраміди, арки та ін.
Вулкан Нгоронгоро знаходиться в Танзанії. Це не звичайний кратер, він утворився приблизно два мільйони років тому. В цей період африканський материк здригнався від дуже сильних землетрусів, як результат – в наслідок підземного вибуху була знесена верхівка гори. Утворилася гігантська котловина, площа якої перевищує 400 квадратних кілометрів, що відгороджена високою та крутою гірською стіною, висота якої півкілометра. Стіни кратеру вже давно стали більш пологі і поросли тропічним лісом.
Стародавній вулкан Нгоронгоро. Хоча , вулкан вже давно погас, але його кратер досих пір викликає здивування в усіх, хто бачив це природне чудо. Діаметр кратеру – 20 км. Зверху дно кратеру виглядає, як величезний млинець зеленувато- бежевого відтінку.
Відомості про історію планети «законсервовані» в осадових гірських породах. Справа в тім, що в них є скамянілості, залишки рослин ти тварин стародавніх епох. Коли живі організми гинули в доісторичному океані, то опускалися на дно, де їх укривали мул або пісок. Це відбувалося десятки мільйонів років, шар за шаром, створюючи величезний «бутерброд» із гірських порід і в такий спосіб «писали» історію Землі.
Одне з таких місць , де зберігся великий і зручний для «читання» кам’яний літопис – Великий каньйон на плато Колорадо в США.
Цей каньйон створила річка Колорадо, яка прорізала товщу гірських порід завглибшки понад 1,5 км і завдовжки 446 км. Краї каньйону дуже розчленовані.
Всесвітньо відомий Єллоустонський національний парк він займає піднесену рівнину, створену сотні тисяч років тому могутніми потоками лави. Саме наслідками вулканічної діяльності цікавий цей парк. Тут розташовані озера з гарячою водою, гарячі джерела, але дійсним скарбом парку є гейзери. Серед них є гіганти, що викидають могутні стовпи води заввишки до 100 метрів, але це видовище спостерігати раз на кілька років. Є гейзери, що викидають воду кожні 3-5 хвилин заввишки до кілька метрів. Є групи гейзерів, що сполучаються між собою під землею і викидають воду одночасно, кожний день влаштовуючи «вистави» природних фонтанів.
Через північний схід Африки проходять найбільші на суходолі розломи земної кори, їх ще часто називають Рифтовою долиною. Долина, що являє собою зниження, витягнуті на багато сотень кілометрів і сягають ширину в ширину кілька десятків кілометрів, уражає своєю величчю. Уступи, що обмежують ці гігантські розломи, височать на сотні метрів. Якщо дивитися на Рифтову долину з висоти пташиного польоту, вона схожа на слід від гігантського колеса в густому бруді.
Вал, що облямовує кратер, піднімається на сорок або п’ятдесят метрів. Це — так званий Каньон-Дьябло в штаті Арізона. Згідно з легендою місцевих індіанців, він утворювався в місці, куди в давній давнині з неба спустився на вогненній колісниці бог. Це дало поштовх до думки про метеоритне походження кратера.
У радіусі близько десяти кілометрів, виявлені численні, вагою близько двадцяти тонн уламки залізного метеорита. Але, мабуть, вони являють собою лише незначну частину упалого гігантського метеорита. Не змогли вчені і знайти основну масу метеориту в кратері; імовірно, він утворений залізо-нікелевим метеоритом вагою приблизно п’ять мільйонів тонн. Воронка кратера Берринджера виникла від уламку вагою шістдесят три тисячі тонн і діаметром тридцять метрів; енергія, що звільнився при його ударі, порівнянна з енергією вибуху три с половиною мільйонів тонн тротилу.
На території України також є чимало унікальних форм рельєфу
Канівські «гори», що утворились у результаті руйнівної роботи давнього льодовика, вражають перегорнутими й перекрученими шарами гірських порід та перепадами висот.
Загальна довжина Канівських гір — 75 км, максимальна ширина — 35 км. Кілька мільйонів років тому на території Канівських гір котило хвилі море. В його осадових відкладах збереглися рештки вимерлих тварин: молюсків, іхтіозаврів, плезіозаврів, велетів-китів, акул, морських раків. На берегах моря росли пальми, фікуси, евкаліпти, янтарні сосни. Близько 260 тис. років тому територія була захоплена дніпровським льодовиком, який насувався з півночі. Ймовірно, що саме льодовик насунув більш давні породи на молоді. У лесових і піщаних відкладах Канівських гір трапляються кістки мамонта, знайдені також кістки шерстистого носорога, велетня-оленя, зубра, печерного ведмедя тощо.
Дуже багатий на них Кримський півострів. Тут, зокрема, розташований Кара-Даг - єдиний у Європі вулкан минулої ери, своєрідний мінералогічний музей просто неба.
Карадаг (Чорна гора) розташована у Кримських горах. Про неї ходить величезна кількість легенд. Греки вважали, що саме там знаходиться вхід в підземне царство Аїда.
Тут і Аюдаг - «ненароджений вулкан», свідок сили внутрішніх процесів
Аю-Даг – гора вулканічного походження. Це не вулкан, як Кара – Даг, а масовий вихід магми на поверхню. Гора має складну геологічну будову. Це заповідник, цілий природний мінералогічний музей, в якому знаходиться 40 видів мінералів.
Особливе місце посідають грязьові вулкани на Керченському півострові, серед яких є й діючі.
У Гірському Криму дивують своїми примхливими обрисами форми вивітрювання в Долині привидів Великий каньйон Криму демонструє руйнівну роботу річок. А одна з найдовших серед берегових форм рельєфу у Європі - Арабатська стрілка, навпаки, є результатом творення. Щоправда, її створювали не річкові, а морські води.
Поза межами Криму також чимало унікальних форм рельєфу. Серед таких, наприклад,
Товтрове пасмо - залишки єдиних у Європі бар'єрних рифів давнього моря на заході України
Подільські Товтри це величезні прибережні коралові рифи, що залишилися від стародавнього моря, головне його пасмо завширшки від 2 до 20 км. Простягається приблизно на 250 км, перетинаючи Поділля. Подільські Товтри – цікава памятка геологічного минулого, подібного якій нема в усій Європі .
Унікальними є і карстові печери Поділля, серед яких Оптимістична - найдовша у світі гіпсова печера-лабіринт , яка утворилася внаслідок розчинення підземними водами гіпсів неогенового віку (14 млн. р). Вона являє собою складний за своєю будовою горизонтальний площинний лабіринт гротів, ходів і галерей різної форми і розміру. Найбільшим скарбом печери Оптимістична є вторинні мінеральні утворення, що протягом десятків тисяч років росли у підземних порожнинах. Це, насамперед гіпсові кристали різноманітної форми та кольору. В одних місцях щітки кристалів довжиною 2 – 10 см у вигляді суцільного килиму вкривають стіни ходів, в інших спостерігаються окремі друзи величезних (довжиною до 70 – 80 сантиметрів) білосніжних та прозорих кристалів гіпсу. Дуже красиво виглядають скупчення невеликих білосніжних кристаликів гіпсу на тлі темно-бурих стін печери.
Немає коментарів:
Дописати коментар